W świecie science – fiction

Świat science – fiction stał się w obecnych czasach bardzo wymagający. Nie ma się jednak czemu dziwić. Po tak wspaniałym początku, który sięga lat powojennych, ok. roku 1955 przez ten czas na rynku ukazało się wiele wspaniałych powieści z tego gatunku. Z czasem zaczęliśmy oczekiwać jeszcze więcej i więcej. Na szczęście jednak na rynku można spotkać takich twórców, którzy doskonale radzą sobie z tym, aby spełnić wymagania swoich czytelników. Jednym z twórców starego pokolenia, który zapoczątkował science – fiction jest znany doskonale Frank Herbert.

Jak powstała Diuna?

Jest to autor, który szerszej publiczności znany jest z tego, że stworzył Diunę. Saga opowiadająca o losach tej planety tworzona z wielka starannością przez Herberta, wspierana przez jego żonę cieszy się do dzisiaj ogromną popularnością. Pomimo tego, że autora nie ma już wśród nas (zmarł 11 lutego 1986 roku) to jego saga co jakiś czas na nowo pojawia się na rynku. Oprócz tej serii w kolekcji dzieł autora znaleźć można: serię “Destination: Void universe”, “Zielony mózg”, “Władcy niebios”, “Twórcy bogów”, “Ubiczowaną gwiazdę” i jeszcze wiele innych powieści. A jak to było z serią Diuna? Jej początel jest bardzo zaskakujący. Otóż Herbert miał napisać artykuł o wydmach we Florencji. Zachwycony obrazem jaki zobaczył postanowił wykorzystać to w swojej najnowszej powieści. Co prawda o wydmach nigdy nie napisał, jednak pomysł w głowie został. Początkowo w latach 1963 – 1965 krótkie opowiadania ukazywały się “Analog Science Fact and Fiction”. Dopiero w 1965 roku ukazała się pierwsza książka, która była pierwszą częścią tej wspaniałej serii. Saga otrzymała nagrody Hugo i Nebula.

Fabuła

Na cała sagę składa się sześć książek. W kolejności należy wymienić: “Diunę”, “mesjasz Diuny”, “Dzieci Diuny”, “Bóg Imperator Diuny”, “Heretycy Diuny” i “kapitularz Diuny”. To sześć pierwszych części stworzonych przez tego autora, który stworzył opowieść o kosmicznym społeczeństwie. Najważniejszą planetą we wszechświecie jest Arakis, czyli Diuna, gdzie produkowany jest melanż. Jednak nie ma on nic związanego z imprezowaniem. Jest to drogocenna przyprawa, która umożliwia jasnowidzenie i uniknięcie niebezpieczeństw jakie mogą bohaterów spotkać podczas ponadwymiarowych podróży kosmicznych. W całej serii można spotkać wielu wspaniałych bohaterów. Zdecydowanie wśród nich wyróżnia się syn księcia Leto, Paul Artyda.Jednak w każdej z części znaleźć można wiele innych znakomitych rodów, którzy odgrywają mniejszą lub większą role. Wielu czytelników porównuje czasem te dzieła do znanej nam również sagi Gwiezdnych Wojen.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Autor

biuro@seodot.pl